GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Teleferik çözüm değil, düğüm

Teleferik çözüm değil, düğüm

Ankara Şube Başkanı Hakkan : “Teleferik ulaşım sorununu çözmez”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara’da ulaşım planlamaları gündemli bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Yönetim Kurulu üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ve yedek yönetim kurulu üyesi Özlem Dengiz Uğur katıldı.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, teleferik sistemi kurmak isteyen Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdi.

“Dünyadaki teleferik örneklerine bakılarak yapılmış hesaplamalar gösteriyor ki teleferik sistemi milyon dolarla ifade ediliyor, böyle olmasına rağmen, ulaşım sorununu çözmüyor. Teleferik’in taşıyabileceği insan kapasitesi belli.”şeklinde konuştu. Hakkan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin teleferik ulaşımı hakkında bir rapor hazırladıklarını belirterek şunları kaydetti. “ 27 kilometreyi kapsayacak olan 5 hatlı teleferik yatırımı, 324 milyon dolarlık bir maliyeti buluyor. Taşıma kapasitesi ile maliyet kıyaslandığında tartışma götürmez şekilde pahalı, mali açıdan ve ulaşım politikaları açısından uygulanabilir hiçbir tarafı yok”

“Sadece 2 bin kişi taşıyabiliyor”

Mimarlar Odası Ankara Şube sekreteri, Tezcan Karakuş Candan “ Ankara’nın ciddi bir ulaşım planı yok. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, ulaşımı günlük çözümler üreterek, günlük düşünerek çözemez, günlük düşüncelerle kent yönetilemeyeceğini daha önce gördük 18 yıl metroyu bitiremedi ve Ulaştırma Bakanlığına devretti. Otobüslerle saatte 6 bin kişi, metrobis ile 12bin- 40 bin kişi, Ankaray gibi hafif raylı sistemlerle 25- 30 bin kişi, metro ile bir saatte 70 bin kişi taşıma kapsitesi varken teleferik ile saatte 2000 – 2500 kişi taşınabiliyor. Teleferik yapmak yerine 10 bin kişiyi taşıyan bir raylı sistem yapılabilir, pahalı, düşük kapasiteli ve kaza yapıldığında ölüm oranı çok yüksek bir ulaşım. Vergilerimizle ayrılan bütçeler bu kadar hoyratça harcanmamalı” şeklinde ifade ederek, Ankara’nın bir an önce bilimsel veriler ışığında ana ulaşım planı yapılması gerektiğine dikkat çekti.


Toplam Görüntülenme : 100614
Kategori Haberleri

Mimarlar : Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, fabrikadan, rezidansa geçit yok!
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk  Orman Çiftliği’nde,  Çimento Fabrikası alanında  LİMAK’ın  rezidans ,avm yapmasına olanak sağlayan Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından  yapılan imar planı değişikliğini yargıya taşımıştı.
02 Ocak 2023
Yargı’dan, ayrıcalıklı imar hakkı tanınan ATO kulelerine geçit yok
Ankara Ticaret Odası (ATO)2011 yılından bu yana Eskişehir Yolu üzerinde mülkiyetleri olan 26246 ada 1 ile 28384 ada 4 parselden oluşan alanlarda, imar planı değişikliği ile parsele özel emsal getirilerek, kamu yararına aykırı yüksek yoğunluklu yapı inşa etmek istemişti.  ATO, bu kapsamda önce Gökçek döneminde 4 emsalle, sonra 3,90 emsalle ayrıcalıklı imar hakkı talep etmiş,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu iki plan değişikliğini de yargıya taşıyarak iptal ettirmişti.
21 Aralık 2022
Yargı, Cebeci’deki Millet Bahçesi planlarını iptal etti
Mimarlar: Cebeci Stadyumu’nun yıkımına neden olanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız
14 Ekim 2022
Mimarlar yol yapımıyla Kapadokya’nın yok edilmesine izin veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya’da yol yapım çalışmaları ile doğa ve tarih katliamı yapılmasının peşini bırakmıyor.
11 Ağustos 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!