GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor

Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor

Mimarlar, AKM Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, dava süreçlerine rağmen Atatürk Kültür Merkezi alanlarında devam eden talanın peşini bırakmıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde, Ankara II Nolu Koruma Bölge Kurulu 15.01.2019 tarih ve 3557 karar nolu  "Atatürk Kültür Merkezi 1.Bölgede yer alan 13.09.1981 tarih ve 3116 sayılı kararı ile tescilli Şeref Tribünü, Tavla Binası ve Merasim Pistinin bulunduğu alana ilişkin hazırlanan 1/2000 ölçekli Kentsel Tasarım Projesinin onaylanması" kararı ile Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 07.11.2019 tarih ve 1336 karar nolu "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazının kabulüne, Park ve Bahçeler Müdürlüğü Binasının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı niteliği taşımaması nedeniyle 3908 sayılı kararın Park ve Bahçeler Müdürlüğü Binasına ilişkin kısmının iptali" kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken bölgelerin yıkılarak, millet bahçesi adı altında rant bahçesi yapımı, dava süreçlerine rağmen devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesin durdurulması ve iptali için dava açtık. Park Bahçeler Müdürlüğü binası korunacak yapı statüsündeyken kurul kararı ile kültürel miras niteliğindeki yapının yıkımına kılıf hazırlanmıştır. Kurul aynı iller bankasında olduğu gibi gelecek nesillerin kültür varlığı olan bir yapı görebilme hakkını koruyamamıştır” dedi.

Yeşil alan yapıyoruz aldatmacasının altında katmerli bir yıkım var

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da 5 bölgeden oluşan Atatürk Merkezi alanlarında 1.etabına başlanan, 398 milyon liraya ihale edilen Millet Bahçesi kamu yararına hizmet etmemektedir, zira Ego Hangarları yerine başlanan Merkez Ankara Projesi millet bahçesini adeta projeye dahil bir unsur gibi kullanmakta ve gerek internet sitesinde gerek Ankara’nın dört bir yanındaki ilan panolarında verilen ilanlarda ‘en büyük bahçesine komşu olun, 1,7 milyon metrekare büyüklüğüyle göz dolduran Millet Bahçesi’nde doğrudan erişim imkanı olan proje bir köprü vasıtasıyla Millet Bahçesi’ne bağlanacak ve yaşam alanınızın bir parçası haline gelecek’ ifadeleri yer almaktadır. Merkez Ankara Projesi’nin tam anlamıyla reklam ve tanıtım unsuru haline gelen Millet Bahçesi’nin arka bahçesi olacağı aşikardır.”

Candan, “Niyetin, dibe vuran inşaat sektörünün önünü açmak ve değerlerimizi yok etmek olduğu ortadadır. Nerede bir millet bahçesi varsa yanında ya büyük ölçekli rant projeleri ya da yok etmek istedikleri Cumhuriyet değerleri vardır. ‘Yeşil alan yapıyoruz' aldatmacasının altında katmerli bir yıkım ve rant projesi otopark yapımıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Alanın tamamında otopark yapılması Ankara'nın ulaşımını da tıkayacaktır” dedi.


Toplam Görüntülenme : 16971
Kategori Haberleri

Mimarlar Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde bir hukuk zaferi daha kazandı
Yargı, TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik AOÇ alanına dair plan değişikliklerini iptal etti
20 Aralık 2021
Yargı, Milli Savunma ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılaşma ısrarına son noktayı koydu
Yargı’nın iki kez yürütmeyi durdurma verdiği yapılaşma öngören kararı üst mahkemeye taşıyan bakanlıklara bu kez de Bölge İdare Mahkemesi dur dedi.
13 Aralık 2021
Atatürk Orman Çiftliği’nde bir hukuk zaferi daha
Macunköy tapulama 61-69 parsellerde  idari mahkemenin reddettiği davada, Bölge idare mahkemesi iptal kararı verdi.
08 Aralık 2021
Yargı, Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılaşma öngören Özel Kuvvetler Komutanlığı konuşlanmasına ikinci kez yürütmeyi durdurma verdi
Ankara 4. İdare Mahkemesi, mimarların açtığı dava sonucunda, Etimesgut’ta tarımsal üretim alanı olan Atatürk Orman Çiftliği 1. Derece Doğal ve Tarihi SİT Alanı sınırlarındaki alanın askeri alan olarak yapılaşmaya açılmasına ilişkin plan değişikliğinin yürütmesini durdurmuştu.
01 Kasım 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!