GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor

Mimarlar, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor

Yargı, alana ilişkin yürütmeyi durdurma isteminin red kararını bozdu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu arazilerinin talanına hukuksal mücadeleye devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilkent’te plan değişikliği yapılarak Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesini yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin alana ilişkin, Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 parsele ilişkin 1/25000 ölçekli nazım imar değişikliği, 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali istemiyle açtığı davada, Ankara 7. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti. Sürecin peşini bırakmayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir üst mahkemeye başvurdu. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma istemine ilişkin red kararını kaldırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, hukuksal süreci değerlendirerek, şunları söyledi:

Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve AKP il Başkan Yardımcısı olan Verimlilik Vakfı Başkanı kentin hakkını ve hukukunu mu koruyor?

“Araştırmalarımız sonucunda bu plan değişiklikleriyle kamunun en değerli arazisi ve küçük bir koruluk haline gelmiş alanı üniversite alanına çevrildiğini ve Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edildiğini tespit ettik. Verimlilik Vakfı Başkanı aynı zamanda AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi. Kentin hakkını ve hukukunu korumakla yükümlü Kent Konseyinde Verimlilik vakfı başkanının neyi koruduğu da tartışmalı.  Bu durum bile kent topraklarının vakıflar aracılığı ile nasıl peşkeş çekildiğini göstermekte. Bilkent’teki 35 bin 435 metrekarelik kamusal alanında Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesi, üniversite alanına dönüştürülerek, emsalinin arttırılması vakfın kurduğu üniversitenin 3 fakültesinin burada yapılması çok manidardır. Plan değişikliğini yargıya taşıdık şu an hukuksal süreç devam ediyor. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi itirazımız sonucunda yürütmeyi durdurma istemine ilişkin red kararını bozdu."

Candan, “Kent topraklarının vakıflar aracılığıyla talan edilmesini yakından takip etmeye ve hukuksal süreçlere taşımaya devam edeceğiz” dedi.


Toplam Görüntülenme : 10717
Kategori Haberleri

Mimarlar Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde bir hukuk zaferi daha kazandı
Yargı, TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik AOÇ alanına dair plan değişikliklerini iptal etti
20 Aralık 2021
Yargı, Milli Savunma ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılaşma ısrarına son noktayı koydu
Yargı’nın iki kez yürütmeyi durdurma verdiği yapılaşma öngören kararı üst mahkemeye taşıyan bakanlıklara bu kez de Bölge İdare Mahkemesi dur dedi.
13 Aralık 2021
Atatürk Orman Çiftliği’nde bir hukuk zaferi daha
Macunköy tapulama 61-69 parsellerde  idari mahkemenin reddettiği davada, Bölge idare mahkemesi iptal kararı verdi.
08 Aralık 2021
Yargı, Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılaşma öngören Özel Kuvvetler Komutanlığı konuşlanmasına ikinci kez yürütmeyi durdurma verdi
Ankara 4. İdare Mahkemesi, mimarların açtığı dava sonucunda, Etimesgut’ta tarımsal üretim alanı olan Atatürk Orman Çiftliği 1. Derece Doğal ve Tarihi SİT Alanı sınırlarındaki alanın askeri alan olarak yapılaşmaya açılmasına ilişkin plan değişikliğinin yürütmesini durdurmuştu.
01 Kasım 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!