GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı

Mimarlar,  Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyetin ve Başkent’in simge değerlerinden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlük Hizmet Binasının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleyi sürdürüyor.

Daha önce yapının tescil edilmesi için Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı.

DSİ’nin  korunması için mücadeleyi bırakmayacağız

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Sürecin peşini bırakmıyoruz. Daha önce de yapının korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk. Bu süreçte plan değişikliği yapılarak yıkılması ve yerine kat yüksekliği arttırılmış yeni bir bina yapılmasına dönük kararlar alındı. Şimdi de 1950’li yıllarda tasarlanmış en önemli mimarlık eserlerinden biri olan yapının yıkılması için Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından ihale yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından yapılan Ankara İli Çankaya İlçesi, Yücetepe Mahallesi, 5315 Ada, 2 Parselde Bulunan DSİ Eski Yerleşkesi A Blok ve Konferans Salonu Hurda Bedeli Karşılığı Yıkım İşi ihalesinin ve ihaleye çıkış kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtık. Anıtkabir’e yakın konumda olan,  Cumhuriyetin simge değerlerini taşıyan bir mimarlık kültürüne sahip yapıyı korumak için mücadeleyi bırakmayacağız” diye konuştu.

 

Yıkım ihalesi acilen iptal edilmeli ve yapı tescil edilmelidir

 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Yapının yıkılması, ülkemiz mimarlık tarihi ve Başkent Ankara’nın kentsel kültürü ve kimliğine zarar verecektir. Bu yapının ‘kültürel bir varlık’ olarak korunmasında kamu yararı olduğu ortadadır. DSİ Binası kentin en önemli bellek mekanlarından birisidir. DSİ Kongre Salonu bugüne kadar birçok meslek örgütü, sendika, sivil toplum örgütü, siyasi partinin tarihsel toplantılarına tanıklık etmiştir. Yapının yıkım ihalesi gerçekleştirilmişse de henüz yıkım işlemi başlamamıştır. Yapı her an yıkım tehdidi altındadır. Kültürel miras olan bu yapının yıkımı halinde telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacaktır. Yapının acilen korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesi gerekirken, telafisi imkansız zararlar verilmeden yıkım ihalesi en kısa zamanda iptal edilmelidir.”


Toplam Görüntülenme : 1759
Kategori Haberleri

Yargı: Numune Hastanesi taşınmaz kültür varlığıdır, tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Haziran 2022
Adnan Kahveci Parkı’nda yapılaşma ısrarı devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından ticari yapılaşmaya açılmak istenen Adnan Kahveci Parkı’nın şimdi de Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon düzenleme işi adı altında betonlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.
14 Haziran 2022
Beşevler’de yıkılan Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin yerine cami yapılması planı, iptal edildi
Gökçek döneminde Beşevler’de Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin olduğu alan eğitim alanından dini tesis alanına çevrilmiş, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi yıkılmıştı. İlk plan değişikliği yargı tarafından iptal edilmişti.
09 Haziran 2022
Yargı Cebeci Stadyumu alanına Millet Bahçesi yapılması planlarının yürütmesini durdurdu
Plan değişikliğini yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, Ankara 17.İdare Mahkemesi telafisi mümkün olmayan zararlar verileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.
08 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!