GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor

Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor

Restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle yok edilen Cumhuriyet’in simge değeri Saraçoğlu Mahallesi’nde rant ısrarı sürerken iki kez iptal edilen koruma amaçlı imar planında, yargının verdiği karar uygulanmıyor.

Saraçoğlu Mahallesinin talan projesi olan Koruma Amaçlı İmar Planı iki kez iptal ettiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın hukuku arkadan dolanarak alanda yeni Koruma Amaçlı İmar Planı yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Türkiye hukuk devleti mi? Hukukun üstünlüğü mü, üstlerin hukuku mu? Saraçoğlu Mahallesi'nde koruma amaçlı imar planı iki kez iptal edilmişken,  Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yeni plan yayınlanarak hukuk arkadan dolanılıyor” diyerek tepki gösterdi.

Saraçoğlu Mahallesi'ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceğiz diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Mahkeme kararlarıyla söz konusu imar planı değişikliklerinin hukuka ve kamu yararına aykırılığı defalarca gözler önüne serilmiştir.  Bakanlık,  20 Nisan tarihinde üçüncü kez Çankaya İlçesi, Namık Kemal ve Yenişehir Mahalleleri Saraçoğlu Kentsel Sit Alanı ve Etkileşim Geçiş Sahasına ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nı askıya çıkarmıştır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, yargı kararlarının arkasını dolanarak, rant ve talan da ısrar edenlere karşı hukuksal mücadeleye devam edeceğiz. Bu planı da yargıya taşıyacağız. Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’nin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Saraçoğlu Mahallesi her bir ağacı, binaları ve alanı ile tescilli kültür varlığıdır. Mimarlık tarihinde Paul Bonatz’ın eseri olarak literatüre geçmiş Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı süreci devam ederken varislerinden izin alınmadan restorasyon adı altında hukuksuz inşai faaliyetler yapılmış, özgün dokuya zarar verilmiştir ve hukuk katledilerek zarar verilmeye devam edilmektedir.  Özgün dokuyu bozan tüm sorumlular ve kurumlar hakkında gerekli işlemler acilen yapılmalıdır. Sürecin peşini bırakmayacağız. Saraçoğlu Mahallesi'ni yok edecek, özgün dokusunu ve  habitatını bozacak her türlü girişimin karşısında olmayı sürdüreceğiz.  Saraçoğlu Mahallesi'ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

 


Toplam Görüntülenme : 1777
Kategori Haberleri

Yargı: Numune Hastanesi taşınmaz kültür varlığıdır, tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Haziran 2022
Adnan Kahveci Parkı’nda yapılaşma ısrarı devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından ticari yapılaşmaya açılmak istenen Adnan Kahveci Parkı’nın şimdi de Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon düzenleme işi adı altında betonlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.
14 Haziran 2022
Beşevler’de yıkılan Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin yerine cami yapılması planı, iptal edildi
Gökçek döneminde Beşevler’de Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin olduğu alan eğitim alanından dini tesis alanına çevrilmiş, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi yıkılmıştı. İlk plan değişikliği yargı tarafından iptal edilmişti.
09 Haziran 2022
Yargı Cebeci Stadyumu alanına Millet Bahçesi yapılması planlarının yürütmesini durdurdu
Plan değişikliğini yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, Ankara 17.İdare Mahkemesi telafisi mümkün olmayan zararlar verileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.
08 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!